PolskiAngielski
+48 531 143 143
Strona główna » BLOG » Pielęgnacja pieluszek PUL

Nowości

Pielęgnacja pieluszek PUL

Jak przechowywać pieluszki wielorazowe? Jak prać pieluszki PUL? Czy trzeba je odtłuszczać albo poddawać innym zabiegom? Chcemy Ci udowodnić, że pielęgnacja pieluszek PUL jest prosta, a tym samym pieluchowanie przystępne i łatwe dla każdego. Nie ważne więc, czy jesteś tatą, czy mamą, babcią, dziadkiem albo ciocią z przedszkola, bo gdy poznasz zasady używania wielorazowych pieluszek, przekonasz się, że warto skończyć z nieekologicznymi jednorazówkami.


alt





Jak przechowywać pieluszki wielorazowe? Jak prać pieluszki PUL? Czy trzeba je odtłuszczać albo poddawać innym zabiegom? Chcemy Ci udowodnić, że pielęgnacja pieluszek PUL jest prosta, a tym samym pieluchowanie przystępne i łatwe dla każdego. Nie ważne więc, czy jesteś tatą, czy mamą, babcią, dziadkiem albo ciocią z przedszkola, bo gdy poznasz zasady używania wielorazowych pieluszek, przekonasz się, że warto skończyć z nieekologicznymi jednorazówkami.

 






Przechowywanie brudnych pieluszek

Nie musisz prać wkładów i otulaczy codziennie, bo brudne pieluszki można przechowywać w zamykanym wiaderku. Możesz wybrać jedną z dwóch metod przechowywania brudnych wielorazówek: na sucho albo na mokro. Zanim jednak wrzucisz pieluszkę do wiaderka, pamiętaj, by wszelkie grubsze nieczystości zmyć do WC albo wyrzucić bibułkę wkładaną do środka. Spłukiwać i usuwać nieczystości z kupki nie trzeba, gdy dziecko karmione jest wyłącznie piersią. Ewentualne plamy na tkaninie, które nie zeszły przy płukaniu, usunie dobrze mydło galasowe, ponieważ zwykłe jest zbyt tłuste. Jeśli usuwasz plamy z wełny, wykorzystaj spray z mydłokrzewu.


Przechowywanie pieluszek na sucho

Włóż zużyte pieluszki do wiadra lub worka bez wody. Jeśli chcesz zapobiec wydostawaniu się przykrych zapachów z wiaderka, możesz użyć naturalnych olejków. Nie polecamy zakrapiania wiaderka olejkiem herbacianym, lepszy będzie lawendowy albo pomarańczowy. Pomocna może być także zwykła wkładka higieniczna, którą można przykleić pod wieczko wiaderka i ją zakropić olejkiem. Wiaderko powinno zapewniać minimalną cyrkulację powietrza. Polecamy także siateczkowe worki do wiaderek, dzięki którym szybko wyciągniesz pieluszki i wrzucisz je do pralki. Otwarty woreczek sprawi, że pieluszki swobodnie wypadną w bębnie i znakomicie się dopiorą. Możesz używać także worka PUL do przechowywania pieluszek podczas wyjazdów, długich spacerów albo w małych łazienkach, w których nie masz gdzie ustawić wiaderka.


Przechowywanie pieluszek na mokro

Przechowywanie na mokro polega na zamykaniu pieluszek w wiadrze w wodą, sodą oczyszczoną oraz olejkiem. Ta metoda jednak jest mniej ekologiczna i prowadzi do szybszego zużycia materiałów oraz sprzyja rozwojowi bakterii, dlatego jej nie polecamy.



alt


Jak często prać pieluszki wielorazowe?

Nie musisz codziennie wrzucać brudnych pieluszek do prania, zwłaszcza jeśli masz pojemne wiaderko. Pierz je jednak maksymalnie co 3 dni, w przeciwnym razie namnożą się w wiaderku bakterie, a wkłady zostaną zanieczyszczone złogami moczu.



Pranie pieluszek wielorazowych PUL

Niezależnie od tego, jak dużą masz pralkę, napełniaj ją tylko w ¾, żeby pieluszki mogły swobodnie wirować. Wszystkie pieluszki powinny być rozpięte, a z kieszonek PUL należy wyjąć wkłady.
Nie wstawiaj od razu pralki na pełen program prania. Polecamy najpierw je wypłukać z wirowaniem albo wstawić na krótki program. Odrobina proszku wystarczy, by wstępnie usunąć trudniejsze zanieczyszczenia. Dopiero po tym etapie można włączyć program na 60 stopni. Polecamy ten do bawełny albo syntetyków, który trwa do 2,5h, obroty prania najlepiej ustawić na maksymalnie 1200/min. z pełną miarkę proszku, zgodnie z wytycznymi jego producenta. Do proszku dodaje się także łyżkę odkażacza, który likwiduje najgroźniejsze bakterie, łącznie z E.Coli.
Po zakończeniu prania warto jeszcze raz wstawić płukanie, jeśli widać ślady piany po proszku.



Czym dopierać pieluszki: proszki i odkażacze

Do prania wielorazowych pieluszek możemy polecić proszki do prania białego. Zawierają aktywne formy tlenu, które unieszkodliwiają bakterie. Odradzamy natomiast używania proszków samorobnych lub orzechów piorących. Proszek do pieluszek musi zawierać związki powierzchniowo czynne i środki wybielające na bazie tlenu. Nie polecamy rozjaśniaczy optycznych i wybielaczy, które mogą uszkadzać pieluszki i zmniejszać ich chłonność. Nie stosujemy płynów do płukania, chyba że jest to produkt przeznaczony do prania pieluch wielorazowych. W przypadku bardzo twardej wody można użyć zmiękczacza wody lub zamontować filtry.


 

alt


Suszenie pieluszek wielorazowych

Pieluszki PUL doskonale schną na powietrzu. Suszenie w suszarce bębnowej może zniszczyć pieluszki PUL, otulacze i inne produkty, źle też wpływa na sprężystość wszelkich gumek. Należy suszyć więc bardzo delikatnie lub tylko podsuszać pieluchy. Można natomiast suszyć w suszarce wkłady, zwłaszcza te bambusowe albo z mikropolaru.



Odtłuszczanie pieluszek PUL

Odtłuszczanie pieluszek jest konieczne, jeśli stosujemy kremy do pielęgnacji pupy dziecka. Kiedy tłusty krem ma styczność z wkładami lub materiałem w środku pieluchy, staje się ona mniej chłonna. Odtłuszczanie polega na moczeniu pieluszek w ciepłej wodzie z płynem do zmywania naczyń. Płyn nie może zawierać żadnych balsamów, a cały proces musi trwać minimum 3h. Wymoczone pieluszki trzeba opłukać i wyprać w pralce.


 

Strippowanie pieluch wielorazowych

Jeśli pieluszki przeciekają, chociaż używamy wkładów chłonnych, oznacza to, że zebrały się na nich złogi. Strippowanie polega na bardzo głębokim oczyszczeniu włókien i wykonujemy ten zabieg, gdy pieluszki były nieużywane przez długi czas, kupiliśmy produkty używane, gdy pieluchy nieprzyjemnie pachną pomimo poprawnie wykonanego prania oraz gdy dziecko przechodzi okres ząbkowania.



Strippowanie wielorazówek krok po kroku

Wkłady oraz formowanki (uwaga! przy zbyt częstym stosowaniu zabiegu może dojść do uszkodzenia gumek) należy moczyć przez minimum 6 godzin we wrzącej wodzie. Do 5 litrów wody należy dodać pół szklanki kwasku cytrynowego. Co jakiś czas całość można zamieszać.
Pieluszki PUL należy moczyć przez min. 6 godzin w gorącej wodzie (max. 60 stopni) z dodatkiem środka odkażającego (takiego, jaki dodajemy do prania). Należy od czasu do czasu całość zamieszać.
Wszystkie wkłady oraz pieluszki po tym zabiegu trzeba wypłukać i odwirować, a następnie wyprać w 60 stopniach na długim programie bez dodatku detergentów. W przypadku pojawienia się piany należy dodatkowo wypłukać pieluszki. Wyprane kieszonki, otulacze i wkłady po wyschnięciu są gotowe do użytku.
Warto pamiętać, że takie zabiegi jak odtłuszczanie i strippowanie przeprowadza się tylko raz na jakiś czas. Nie są skomplikowane, czasochłonne czy kosztowne, a gwarantują dobrą chłonność wkładów i brak wycieków, czyli zwiększają komfort korzystania z wielorazowych pieluszek.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu